ul. Czerwonego Krzyża 45, pokój nr 8
tel. 25 644 24 13, wew. 46
Naczelnik Wydziału
bryg. Piotr Skolimowski tel. 25 644 24 13, wew. 317 |
Starszy Specjalista
mł. bryg. Paweł Wiewiórka |
Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego
mł. bryg. Artur Krawiecki |
mł. bryg. Jacek Maciak |
kpt. Rozalia Remiszewska |
kpt. Anna Sas-Wiszniewska |
asp. sztab. Tomasz Michalak |
|
Wśród najważniejszych zadań Wydziału Operacyjnego znajduje się analizowanie stanu operacyjnego zabezpieczenia obszaru miasta i powiatu oraz stanu przygotowania Komendy Miejskiej do organizacji działań ratowniczych, w tym w czasie nadzwyczajnych zagrożeń, katastrof lub klęsk żywiołowych, a także analizowanie prawidłowości prowadzenia akcji ratowniczych. Następnie, opracowywanie planów ratowniczych i ich bieżąca aktualizacja.
Z punktu widzenia działania i funkcjonowania Miejskiego Stanowiska Kierowania - przyjmowanie zgłoszeń o wystąpieniu pożarów oraz miejscowych zagrożeń i dysponowanie niezbędnych sił i środków do ich likwidacji, ewentualnie przekierowywanie zgłoszeń do właściwych służb. Koordynacja działań ratowniczych poprzez Miejskie Stanowisko Kierowania. Ustalanie potrzeb w zakresie wyposażenia Miejskiego Stanowiska Kierowania w sprzęt i urządzenia umożliwiające sprawne dysponowanie oraz kierowanie siłami i środkami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na obszarze działań oraz umożliwiające współpracę z Wojewódzkim Stanowiskiem Koordynacji Ratownictwa. Przyjmowanie zgłoszeń z urządzeń monitoringu pożarowego i alarmowania. Prowadzenie ewidencji zaistniałych zdarzeń oraz wydawanie niezbędnych zaświadczeń. Nadzór oraz analizowanie potrzeb technicznych i sprzętowych oraz wdrażanie systemów łączności dla potrzeb komendy miejskiej, a także do bieżącej analizy gotowości operacyjnej podmiotów ksrg oraz ich alarmowania i dysponowania w obszary chronione. Zapewnienie ciągłego funkcjonowania instalacji telefonicznej i łączności bezprzewodowej funkcjonującej w komórkach organizacyjnych Komendy Miejskiej.
W ramach działań szkoleniowych - prowadzenie kursów dla członków ochotniczych straży pożarnych. Organizowanie szkolenia i doskonalenia zawodowego strażaków systemu codziennego i pracowników cywilnych.