Ćwiczenia manewrowe "Mostostal 2017"
zdjęcia: Adam Krasuski
28 marca 2017 roku odbyły się ćwiczenia manewrowe na terenie Zakładu Produkcyjnego Mostostal sp. z o.o. w Siedlcach przy ul. Terespolskiej. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie działania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznej Siedlce-6 oraz Powiatowego Plutonu Ratowniczego "Katastrofa".
W ćwiczeniach udział wzięli: Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Łasica, Komendant Miejski PSP w Siedlcach st. bryg. Andrzej Celiński, działaniem ratowniczym kierował Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Siedlcach bryg. Waldemar Rostek, a kierownikiem ćwiczeń był Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP Siedlce bryg. Marek Boruc.
W szkoleniu udział wzięli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i nr 2 w Siedlcach, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Wodyniach, Zbuczynie i Hołubli, rozjemcy z terenu Komend Powiatowych PSP Węgrów, Sokołów Podlaski, Łosice i Garwolin oraz pracownicy firmy Mostostal sp. z o.o.
Dowódcą I Odcinka Bojowego oraz SGRChem był bryg. Dariusz Wardak, natomiast Dowódcą II Odcinka Bojowego był mł. bryg. Tomasz Ławecki.
Założenia do ćwiczeń: w wyniku awarii pompy w instalacji rozprowadzającej kwas solny nastąpił wyciek stężonego kwasu solnego (34%). Pracownik, próbując naprawić awarię, traci przytomność, upada niedaleko rozlewiska kwasu. Rozlewisko tworzy widoczny obłok. Kierowca ciężarówki oczekujący na rozładunek konstrukcji do ocynkowania postanawia ewakuować się z miejsca zdarzenia. Podczas manewru zawracania przewożona konstrukcja spada z samochodu, przygniatając jednego z pracowników (wiązką dziesięciu słupów latarni o łącznej masie około 2 ton). Duży, sprężynujący element uderza w płaszcz poziomego zbiornika z kwasem solnym doprowadzając do jego rozszczelnienia. Naczepa samochodu narusza konstrukcję ułożonych w stos fundamentów słupa o łącznej masie 8 ton, które przygniatają drugiego poszkodowanego. Personel techniczny uruchomił procedurę alarmową. Powiadomiono Państwową Straż Pożarną.
Dyżurny Operacyjny SKKM dysponuje do akcji następujące zastępy:
- JRG nr 2: GBA 2,5/16, SRChem, SOp,
- JRG nr 1: GBA 2,5/24, SCRt,
- Powiatowy Pluton Ratowniczy „Katastrofa”,
- aplikacyjnie Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policję.
Zadania zastępów straży pożarnej:
- dokonać rozpoznania wstępnego, na podstawie informacji od pracownika zakładu pracy ustalić liczbę poszkodowanych, określić strefy i rozmiar zagrożenia,
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wyznaczyć punkt składowania sprzętu,
- ewakuować poszkodowanych (jeden ze strefy oddziaływania substancji chemicznej, dwóch przyciśniętych elementami konstrukcyjnymi) i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy,
- ograniczyć wyciek z instalacji poprzez zakręcenie zaworów i uszczelnienie płaszcza zbiornika z kwasem solnym,
- przeprowadzić dekontaminację wstępną i zneutralizować rozlewisko kwasu solnego.
Opracowanie:
bryg. Dariusz Wardak,
mł. bryg. Tomasz Ławecki,
mł. bryg. Piotr Skoliomowski.
Ostatnie interwencje
Licznik odwiedzin
Dzisiaj | 195 | |
W tym miesiącu | 800 |