DROGA POŻAROWA TO NIE PARKING !
Obowiązek zapewnienia dojść i dojazdów z drogi publicznej do budynków i urządzeń, nałożony na właścicieli/zarządców nieruchomości, wynika z przepisów prawa w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników budynków i obiektów.
Strażacy często borykają się z problemem zastawionych dróg pożarowych co znacznie utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia dotarcie samochodami ratowniczymi w pobliże zdarzenia.
W sytuacji pożaru lub innego zdarzenia właściciele pojazdów zaparkowanych na drogach pożarowych muszą liczyć się nie tylko z nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego przez Policję (ewentualnie Straż Miejską) za utrudnienie akcji ratowniczej, lecz również z poniesieniem kosztów odholowania pojazdów bądź ich naprawy w wyniku uszkodzeń w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej, w której przeszkadzały. Pojazdy zastawiające oznakowaną drogę pożarową wiodącą do pożaru będą traktowane jak każda przeszkoda na drodze straży pożarnej, np. jak zwalone drzewo, a ich właściciele, w przypadku wykazania utrudnienia w prowadzeniu akcji, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za powiększenie strat pożarowych.
Pamiętajmy więc, że na drodze pożarowej zabrania się:
• parkowania pojazdów,
• ustawiania reklam, ławek, kwietników, pergoli, sezonowych ogródków gastronomicznych itp.,
• lokalizacji pryzm śniegu, także w jej sąsiedztwie w sposób ograniczający widoczność lub dostęp do budynku, hydrantu, przeciwpożarowego wyłącznika prądu, głównego zaworu gazu,
• wstawiania pachołków lub słupków ograniczających wjazd pojazdów oraz jej szerokość,
• w sąsiedztwie drogi pożarowej zabrania się lokalizacji szyldów, reklam, balkonów, okapów - ograniczających wysokość przejazdu.
Do obowiązków właściciela (zarządcy terenu) należy:
1) wytyczenie – już na etapie opracowania projektu budowlanego - oraz oznakowanie drogi pożarowej zgodnie ze znakami określonymi Polską Normą,
2) utrzymanie dróg pożarowych w stanie umożliwiającym dojazd pojazdom straży pożarnej, między innymi poprzez:
a) zapewnienie przejezdności,
b) usuwanie śniegu, błota pośniegowego i likwidacji gołoledzi,
c) zapewnienie odprowadzenia wody deszczowej,
d) utrzymania właściwego stanu zadrzewienia w sąsiedztwie drogi pożarowej,
e) oświetlenie w porze nocnej,
f) utrzymanie odpowiedniej wysokości przejazdu – min. 4,2 m,
3) właściwe utrzymanie terenu pomiędzy ścianą budynku a drogą pożarową - nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 metry, uniemożliwiające strażakom dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośnika lub drabiny mechanicznej.
Na właścicielach/użytkownikach ciąży więc – pod groźbą odpowiedzialności karnej – obowiązek utrzymania dróg pożarowych w należytym stanie.
Zgodnie z art. 82 § 2 pkt. 6 ustawy Kodeks wykroczeń - "Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na utrzymywaniu dróg pożarowych w stanie umożliwiającym wykorzystanie tych dróg przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej, (...) podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."