180418 - Rówce
18 kwietnia 2018 r. nad zalewem w miejscowości Rówce, gmina Zbuczyn, odbyły się praktyczne ćwiczenia, w których udział wzięły siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z terenu powiatu siedleckiego, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Siedlce 6” oraz Specjalistyczna Grupa Wodno-Nurkowa „Sokołów 5” z terenu powiatu sokołowskiego.
Założenia do ćwiczeń:
18.04.2018 r. do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach wpłynęła informacja od wędkarza, że na zbiorniku wodnym „Rówce” przed przepustem na wodzie dryfuje łódka rybacka bez załogi. Na brzegu widoczne były ślady butów oraz zanęty na ryby pozostawione prawdopodobnie przez wędkarza. Osoba zgłaszająca stwierdziła, że mogło dojść do wypadnięcia osoby za burtę.
Na miejsce w celu prowadzenia działań poszukiwawczych zaginionego wędkarza zostały zadysponowane zastępy PSP z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Siedlcach oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dziewul i Zbuczyna oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Sokołów 5”.
W czasie czynności poszukiwawczych nurek – ratownik penetrujący dno natknął się na nieznany blaszany zbiornik, który rozszczelnił się i wypłynął częściowo na powierzchnię. W wyniku rozszczelnienia powstała powiększająca się tłusta plama na lustrze wody. Na miejsce została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Siedlce 6”, która rozpoznała i zneutralizowała substancję.
Podstawowym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania grup specjalistycznych podczas zdarzeń na akwenach wodnych oraz rozpoznanie terenu akwenu w zakresie operacyjnego przygotowania do prowadzenia ewentualnych działań ratowniczo-gaśniczych, w tym w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wodnego.
Ponadto podczas ćwiczeń zrealizowano m.in. następujące cele:
- zapoznanie ćwiczących z obiektami oraz charakterem zagrożeń występujących na terenie akwenu wodnego Rówce,
- prawidłowe określenie priorytetów podczas prowadzenia działań ratowniczych na poziomie specjalistycznym w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego i ratownictwa chemiczno-ekologicznego,
- doskonalenie zasady użycia sprzętu specjalistycznego i asekuracji w działaniach ratowniczych,
- sprawdzenie przygotowania podmiotów KSRG do działań związanych z usuwaniem skutków skażenia środowiska,
- sprawdzenie umiejętności kierowania zasobami ratowniczymi wchodzącymi w skład Mazowieckiej Brygady Odwodowej,
- sprawdzenie gotowości operacyjnej i przygotowania podmiotów KSRG biorących udział w ćwiczeniach,
- doskonalenie sposobów prowadzenia dekontaminacji wstępnej poszkodowanych, ratowników oraz użytego w działaniach sprzętu ratowniczego.
materiał: Tygodnik Siedlecki