KM PSP Siedlce
Bitwa o wozy
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sfinansuje zakup 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Warunkiem zdobycia nowoczesnego samochodu pożarniczego jest wykazanie się obywatelską postawą. Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo. Samochody trafią do jednostek w gminach, w których odnotowana zostanie najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich. Pojazdy przekaże Komenda Główna PSP po uzgodnieniu z danym wójtem lub burmistrzem. Rozstrzygnięcie Bitwy o wozy nastąpi wkrótce, Prezydenta RP wybieramy już 28 czerwca.
List Sekretarza Stanu MSWiA do druhen i druhów OSP
Wizyta u strażaków
Dnia 13.02.2016 r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Siedlcach zorganizowano dla dzieci, na prośbę ich dziadków, pokazy sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki i zaznajomiono je z pracą strażaków. W spotkaniu wzięło udział czworo maluchów i pięciu opiekunów. Dzieci były tak zafascynowane sprzętem i możliwością jego dotknięcia, jak również przebywaniem w pojeździe pożarniczym, że z dużą niechęcią wracały do domu.
Zajęcia prowadzili kpt. Michał Fijołek oraz st. sekc. Piotr Jastrzębski.
Pomóż nam pomagać
Jak co roku Ochotnicze Straże Pożarne namawiają do przekazania im 1% podatku. Dzięki dodatkowym funduszom zebranym z tego tytułu jednostki OSP mogą kupić dodatkowy niezbędny sprzęt, który codziennie ratuje życie i mienie obywateli. Twoje pieniądze mogą trafić na sprzęt dla ludzi, którzy codziennie z narażeniem życia pomagają innym w potrzebie.
1 % - To pomoc, która nic nie kosztuje darczyńcę.
Wybrane zdarzenia 11-17.01.2016r.
W dniach 11–17.01.2016r. Straż Pożarna wzywana była 17 razy do zdarzeń, w tym do:
- 9 pożarów, z których 4 okazały się alarmami fałszywymi,
- 8 miejscowych zagrożeń.
Alarmowanie Straży Pożarnej
Numer „112” przeznaczony jest głównie dla obcokrajowców (a siedziba mazowieckiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którym się połączysz, znajduje się w Radomiu), dlatego ze względów praktycznych zaleca się korzystanie przede wszystkim ze znanych wszystkim numerów alarmowych poszczególnych służb ratowniczych.
- Podaj dokładny ADRES zdarzenia z określeniem nazwy miejscowości (określając miejsce podajemy np. numer klatki schodowej i piętro, na którym jest pożar, odległość i nr drogi, na której zdarzył się wypadek itp.). Należy również podać dodatkowe informacje dotyczące szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia np. od jakiej ulicy jest najlepszy dojazd do budynku, z której strony jest wejście do budynku itp.
- Określ CO SIĘ WYDARZYŁO. W przypadku wypadku drogowego należy podać ilość samochodów biorących udział w zdarzeniu, ilość i stan poszkodowanych, czy poszkodowani są uwięzieni w pojazdach, czy ruch na drodze jest zablokowany itp.
- Podaj swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego zgłaszasz zdarzenie.
- Nie odkładaj słuchawki, zanim nie usłyszysz potwierdzenia, że dyspozytor przyjął zgłoszenie.
- korzystając z numerów 999, 998, 997 skracasz czas interwencji,
- podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i opanowanie,
- precyzyjnie podaj adres (lokalizację) zdarzenia,
- Twój numer telefonu jest zawsze identyfikowalny, a rozmowa z dyspozytorem rejestrowana,
- za nieuzasadnione blokowanie linii alarmowej (np. by „tylko sprawdzić” czy linia działa) GROŻĄ SANKCJE KARNE.
Strażacy, policjanci, ratownicy medyczni w trakcie interwencji wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy to muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Proponowany międzynarodowy skrót, pod którym warto umieścić taki numer to: ICE.osoba_do_kontaktu (In Case of Emergency - tzn. „w nagłym wypadku”). Warto także powiadomić taką osobę o tym, że w razie wypadku będzie ona informowana przez służby ratunkowe.
Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje - a może być bardzo użyteczny.
Spotkanie opłatkowe Emerytów i Rencistów Pożarnictwa
W dniu 10 stycznia 2016 r. w świetlicy Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Uczestniczyło w nim 60 naszych koleżanek i kolegów. W zebraniu udział wziął Komendant Miejski PSP Pan st. bryg. Andrzej Celiński oraz Pani ogn. Anna Drosio z Wydziału Organizacyjno-Kadrowego KM PSP.
Na zebraniu Zarząd Koła poinformował o działaniach za rok 2015 i planach na rok 2016. Po zakończeniu części oficjalnej zebrania odbyło się doroczne spotkanie noworoczno-opłatkowe. Dzielenie się opłatkiem oraz życzenia na cały Nowy Rok złożyli sobie wszyscy obecni.
Więcej informacji i zdjęć tutaj.
Inspekcja gotowości JRG 1 oraz MSK
W dniu 12.01.2016r. grupa inspekcyjna Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego sprawdziła gotowość operacyjną stanowiska kierowania KM oraz zmiany służbowej III z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Siedlcach.
Dyspozytor musiał wykazać się znajomością swojego obszaru chronionego, potencjału ratowniczego, znajomością procedur i zasad m.in. prowadzenia łączności radiowej, dysponowania sił i środków, współpracy z innymi podmiotami ratowniczymi. Z ogólnej oceny inspekcji Miejskie Stanowisko Kierowania otrzymało ocenę celującą.
Ratownicy JRG 1 oprócz pisemnego testu wiedzy oraz sprawdzenia dokumentacji i sprzętu mieli także "zimowe" założenie praktyczne - podjęcie człowieka z przerębla w odległości 50 m od brzegu. Poszkodowany miał być w hipotermii z zachowanymi funkcjami życiowymi. Ćwiczenia odbyły się na siedleckim zalewie a pozorantem był jeden ze strażaków. Ratownicy świetnie poradzili sobie z powyższym założeniem. W podsumowaniu gotowości operacyjnej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie ocenili zmianę służbową na ocenę bardzo dobrą.
Ślubowanie strażaka PSP
Każdy funkcjonariusz w Polsce ma obowiązek złożenia ślubowania przed przystąpieniem do służby w formacji mundurowej, odnosi się to również do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Każda służba mundurowa ma własną rotę ślubowania. Ślubowanie to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym. Jest ono postrzegane jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym prestiżem służby, wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.
W KM PSP Siedlce w ostatnim roku odbyło się kilka aktów ślubowania nowo przyjętych strażaków. Ślubowania przyjmował Komendant Miejski PSP st.bryg. Andrzej Celiński a uroczystości prowadził Dowódca JRG 1 bryg. Adam Dziura w obecności zmian służbowych.